Niby nie powinniśmy się porównywać do innych, a tym bardziej robić to w odniesieniu do dzieci. Jednak pokusa jest silna. Gdy więc w klasie ujawni się grupa dzieci, które radzą sobie lepiej od innych, a nasze dziecko do niej nie należy, to rodzą się w nas wątpliwości: czy moje dziecko jest mniej inteligentne od innych?

Odpowiedź na takie pytanie jest prosta i jedna: Nie! Każde dziecko ma talenty, które może rozwinąć, by stać się w nich najlepszym. To nie w dzieciach tkwi problem, ale w dorosłych, którzy chcieliby mieć dzieci pasujące do określonego wzoru.

Szkoła, bo zwykle z jej pomocą oceniamy wyniki naszych dzieci, mierzy (za pomocą ocen) tak zwaną inteligencję matematyczną-logiczną (głównie, choć nie tylko). Jeżeli nasze dziecko się w nią nie wpisuje, to osiąga gorsze wyniki w nauce. Podobnie jest z talentami. Tylko niewielka ich część jest doceniana przez system edukacji.

A co z resztą? 

No właśnie. Jeżeli nasze dziecko nie odnajduje się w systemie szkolnym, nie pasuje do niego, to wysiłek odkopywania talentów spada na rodziców. Taka sytuacja wymaga od nas większego zaangażowania i pilnowania, by samo dziecko nie poddało się stereotypowej ocenie: nie pasujesz, to znaczy, że jesteś gorszy.

Nasz udział w docenianiu dziecka potrzebny również dlatego, że poczucie niedopasowania i gorszego startu, jeżeli nie jest równoważone, zakorzenia się w dziecku tak bardzo, że z czasem ono samo zaczyna wierzyć, że z nim jest coś nie tak. Nabiera pewności, że jest słabsze i zawsze gorzej sobie radzi. A od tego już tylko krok, by stało się to faktem. I w ten sposób dochodzimy do przekonania, że faktycznie mieliśmy rację.

Rodzic to to zawsze powinien być ostatni człowiek na ziemi, który zwątpi w możliwości swojego dziecka.

Sytuacja, w której potomek wybija się na tle swoich rówieśników, pozwala rodzicom przypudrować własne ego. Jest to kusząca propozycja, ale wbrew temu, co czasem nam się wydaje, mamy na nią niewielki wpływ. Nie jest to nasza zasługa, ale dziecka. Jednocześnie usypia czujność, bo umiejętność dostosowania się do otoczenia, to nie jest to samo, co inteligencja i rozwijanie własnych zdolności.

Jak oceniasz artykuł?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić!

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

%d bloggers like this: