Jedne z najpiękniejszych chwil naszego rodzicielstwa to te, kiedy nasi synowie świętują zakończenie roku szkolnego.

Świadectwa z czerwonym paskiem nie zawsze się zdarzają i zależy to po części od tego, który kończy rok. Zarówno od jego pracy jak i zdolności. Nie od braku zdolności, bo każde z dzieci je posiada, ale od posiadania takich, które akurat doceniają w szkole. Stąd mamy świadomości, że niektórym naszym pociechom uzyskanie takiej nagrody przychodzi łatwiej, niektórym trudniej. Zawsze je jednak mobilizujemy do takiego wysiłku i wyraźnie dajemy im znać, że to do cenimy. Tak! Cieszymy się razem z nimi, kiedy uda im się zdobyć to wyróżnienie i dźwigamy z nimi ciężar porażki, kiedy takiego wyniku nie ma.

Nie zgadzam się z opinią, że pasek o niczym nie świadczy. Jest wynagrodzeniem za pracę, tak jak dla mnie comiesięczna pensja. Czy mam poczucie, że jest adekwatna do moich wysiłków? Zwykle nie. Zależy również od mojej skuteczności, zaradności, przebiegliwości i od okoliczności, na które nie mam wpływu, a do których nie potrafiłem się dostosować. Czy świadczy o tym, jakim jestem człowiekiem? Też nie. I to chcę również przekazywać moim dzieciom.

Robisz to, co masz do zarobienia najlepiej jak potrafisz. Przy tym jednak nigdy nie masz gwarancji, że dostaniesz za to sprawiedliwą zapłatę. A jak dostaniesz to i tak nie masz żadnych gwarancji na przyszłości. Możesz mieć wyróżnienia w szkole i przepieprzyć swoje dorosłe życie, a możesz to wykorzystać jako swój atut. Ty sam nadajesz wartość temu, co robisz.

Rozczula mnie naiwność rodziców, którzy na podstawie koloru świadectwa starają się usprawiedliwiać siebie i swoje dzieci. „O niczym to nie świadczy”, „Ja miałem i nic mi to nie dało”. Brak paska świadczy, o tym o czym świadczy, bez względu na co się będziemy umawiać. Dzieci w szkole uczą się przede wszystkim postawy wobec swoich obowiązków i wobec świata. Relatywizm temu nie sprzyja. Uczy jedynie postawy, zgodnie z którą można zakwestionować każdą normę społeczną, jeżeli do niej nie potrafię się dostosować, jeżeli mi ona nie pasuje, jeżeli nie wiem jak ją wykorzystać dla siebie.

Jak oceniasz artykuł?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić!

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

%d bloggers like this: