Po webinarze „Jak wychowywać dzieci w poczuciu własnej wartości?”, który odbył się 28 lipca, wysłałem do uczestników ankietę. Poprosiłem ich o weryfikację przydatności tego, co się dowiedzieli. Dostałem między innymi taki komentarz: „Nie mam pojęcia jak znajdujesz na to czas, przy tak licznej rodzinie i firmie.” Jak więc znajduję? Już odpowiadam.

Na efektywność pracy składa się wiele elementów i oczywiście nie da się tego ująć w ramach krótkiego artykułu. Skupię się więc na jednym elemencie tej układanki: na obowiązkach przy dzieciach. Jestem przekonany, że kluczem do dziecka jest właśnie wychowywanie w poczuciu własnej wartości.

Kiedy dbamy o emocje naszych pociech, dajemy im do zrozumienia, że są dla nas ważne tylko dlatego, że istnieją oraz gdy skupiamy się na ich talentach, to zaczynają dziać się cuda. Magia jednak nie wynika z tego, że dzieci stają się nam podporządkowane i posłuszne, ale z tego, że to my skuteczniej odpowiadamy na ich potrzeby.

Podobnie jest z kwiatami. Te, które mają dobre warunki, to rozwijają się i pięknieją, podczas gdy inne — marnieją i usychają.

To oczywiście wymaga od nas zmiany i pracy nad sobą. Jednak nie jest to wysiłek większy niż przy wychowywaniu za pomocą kar i nagród. W tej metodzie potrzebujemy cały czas sterować dzieckiem i modyfikować zarówno kary, jak i nagrody, bo tracą one z czasem swoją skuteczność. Dziecko, przekonane o swojej wartości, kieruje się wewnętrzną motywacją, dlatego nie musimy go pilnować i dyscyplinować.

Gdy inwestujemy w talenty, to skupiamy wysiłek — swój i dziecka — na tym, co daje największe efekty. To nie usuwanie błędów z naszego życia sprawia, że się rozwijają i pięknieją. Kluczem do sukcesu są predyspozycje, które z tej samej jednostki wysiłku pozwalają uzyskać zdecydowanie więcej. Używając ekonomicznego terminu: maksymalizujemy korzyści przy tych samych nakładach.

Webinar, o którym wspomniałem na początku, był pierwszą częścią wprowadzającą do tematu wychowania w poczuciu własnej wartości. Jeżeli chcesz dołączyć, to nic straconego. Kolejna, druga część odbędzie się już 25 sierpnia.

Zapraszam Cię serdecznie.

Jak oceniasz artykuł?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić!

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

%d bloggers like this: