Jeszcze niedawno, czyli jakieś trzydzieści lat temu, ojciec wędrujący z wózkiem po parku i zmieniający pieluchy był postrzegany jak kosmita. Nie do pomyślenia było, by mąż trzymał rodzącą żonę za rękę i odcinał pępowinę swojemu pierworodnemu synowi. Urlop w pracy z okazji urodzenia dziecka trwał tyle, że można było kupić wyprawkę i dobrze się upić. Reszta należała do matki. Tata wracał, dopiero gdy dziecko podrosło i nadawało się do komunikacji w ludzkiej mowie.


Zapraszam Cię na czwarty (i na razie ostatni) webinar w ramach Projektu Ojciec, który organizuję wspólnie z [Wielickim Centrum Kultury].

Pamiętam z mojego dzieciństwa, jak ojciec opowiadał o tym, kiedy się urodziłem. To był rok 1977.

Gdy go wreszcie wpuścili po porodzie do szpitala wojskowego w Szczecinie, to mógł mnie obejrzeć przez szybę oddzielającą pokój szpitalny od korytarza. Potem, bo dostał urlop na 3 dni, wykorzystał czas wolny i świętował z kolegami.

Dziś porody naszych dzieci wyglądają zupełnie inaczej. Ja sam uczestniczyłem w każdy, w którym rodziło się moje dziecko, a było ich aż sześć. Osobiście sam przecinałem pępowinę, jeżeli poród mógł być naturalny. Magia tych chwili jest niepowtarzalna.

Dziś, jak nigdy wcześniej, Ty i ja możemy być ojcami takimi, jakimi sobie wymarzyliśmy. Każdego dnia podejmujemy decyzje, które kształtują nasz wizerunek w oczach nas samych i w oczach najbliższych. Jesteśmy tu i teraz. A ten świat dookoła nas daje nam dziś niepowtarzalną okazję.

– Czy wiesz, jakim chciałbyś być ojcem dla swoich dzieci?

– Masz poczucie, że kształtujesz swoją rodzinę według męskiego punkt widzenia czy też zdajesz się na codzienność, w której wystarczy pomagać żonie w jej obowiązkach?

I teraz Cię zaskoczę:

Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś „nie”, to ten webinar jest dla Ciebie.

Pierwszym krokiem do zostania wymarzonym ojcem jest odpowiedzialność.

Podczas webinaru dowiesz się:

  1. Jak rozumieć odpowiedzialność za rodzinę?
  2. Co mają ze sobą wspólnego ojciec, lider i żołnierz Navy SEALs?
  3. Za co powinien być odpowiedzialny ojciec, a za co matka i dzieci?
  4. Jak zostać liderem w rodzinie i po co?
  5. Na czym polega zawłaszczanie odpowiedzialności?

„W USA 40% dzieci dorasta w domach bez ojców. Wiele, jeśli nie większość, dzisiejszych problemów społecznych — od przemocy domowej, zaniedbywania dzieci, ich seksualnego wykorzystywania, po ciążę u nastolatek i przestępczość młodocianych — wiąże się w sposób nierozerwalny z nieobecnością ojców w życiu dzieci. Dawniej głównym powodem braku ojców była śmierć. Dzisiaj, dzięki postępom medycyny, większość dzieci w momencie ukończenia 18 roku życia posiada oboje żyjących rodziców, natomiast coraz więcej ojców opuszcza swe rodziny. Z psychologicznego punktu widzenia dla dziecka jest to znacznie gorsza sytuacja niż wtedy, gdy ojciec umiera.”

David Blankenhorn, założyciel i prezes Institute for American Values, autor książki Fatherless America (Ameryka bez ojców), w rozmowie z Ireną Koźmińska („Niebieska Linia”, nr 5, 2002, Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego).

Mocne te statystyki, nie? Ale nie bierz ich do końca na serio, bo są z 2002 r. Tak szczerze, to nie za bardzo przemawia do mnie analiza dużych liczb, statystyk i trendów. W ojcostwie bardziej interesuje mnie codzienność:

  • Jak dziś mogę być lepszym ojcem?
  • Jak mogę pomóc ojcom, których znam, w tym, by lepiej radzili sobie z obowiązkami i skuteczniej łączyli ojcostwo ze swoim rozwojem i z życiem zawodowym.

Zapraszam na webinar we wtorek 29 września o 21:00.

Zapisz się na listę projektu, to będziesz na bieżącą i niczego nie przegapisz.

Tutaj: https://www.facebook.com/olszewskiwojtek/

Transmisja będzie na mojej stronie na Facebooku.

Nagranie będzie dostępne po webinarze więc jak nie dasz rady we wtorek, to będziesz mógł go obejrzeć w innym terminie. Potem zniknie i nie będzie.

Jak oceniasz artykuł?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić!

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

%d bloggers like this: