Dlaczego złość jest uczuciem pozytywnym? Jak na naszą agresję wpływają geny, a jak wychowanie? Jak za pomocą jednego, prostego zabiegu zmienić własną wściekłość w zrozumienie i akceptację?

No to pierwszy webinar razem z Wielickim Centrum Kultury mamy za sobą.

Na takie właśnie jak we wprowadzeniu pytania (choć nie tylko) odpowiadaliśmy podczas webinaru: „Jak radzić sobie z agresją wobec dzieci?”

Więcej o tym wydarzeniu znajdziesz tutaj: Jak radzić sobie z agresją wobec dzieci?

Temat ważny i aktualny, chociaż wielu mężczyzn go bagatelizuje. Jak pokazują badania statystyczne,

…co drugi rodzic stracił panowanie nad sobą i uderzył swoje dziecko. Dwóch na pięciu wyraża obawę, że byłoby do tego zdolne, a 2/3 przyznaje się do uczucia złości, którą wyraża krzykiem średnio przez pięć dni w tygodniu. Ofiary agresji zdecydowanie częściej wskazują na ojców — 2/3 przypadków — niż na matki lub kogoś z dalszej rodziny.

Takie wyniki unaoczniają nam, że większość rodziców przeżywa intensywne ataki złości prawie codziennie. Przeczą również powszechnemu mitowi o łagodnym, wyrozumiałym i cierpliwym rodzicu. Ten, choć pokazuje pozytywną stronę rodzicielstwa, nie odpowiada na potrzeby.

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z problemem agresji jest zdefiniowanie, czym jest uczucie złości, a czym agresywne działanie. Ważna jest również obserwacja siebie, po to, by zobaczyć, w jak różnych formach może wyrażać się agresja rodziców. Kolejny krok to poznanie jej źródeł i wskazanie tego, które jest w konkretnej sytuacji najbardziej znaczące. Kiedy to mamy za sobą, możemy zastosować wybraną technikę radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To im właśnie była poświęcona spora część webinaru.

Jakie to techniki?

  • technika A-B-C,
  • metoda Dlaczego?,
  • Metody przywracania wartości.

W rozmowach o trudnych stronach rodzicielstwa najważniejsze jest zrozumienie, że nigdy nie będziemy perfekcyjnymi rodzicami. Zawsze możemy być jednak lepszymi, niż byliśmy wczoraj, miesiąc czy rok temu.

Dla tych co nie byli i żałują 😉 szykujemy niespodziankę. Materiały ze spotkań będą dostępne po zakończeniu całego cyklu.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej listy.

Jak oceniasz artykuł?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić!

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

%d bloggers like this: