Dziś rano jedno z moich dzieci weszło do kuchni, a nad jego głową wisiała ogromna chmura burzowa. Każda moja reakcja, a w szczególności odmowa zaspokojenia wyszukanych zachcianek kulinarnych, wywoływała spore wyładowania elektryczne. Całe szczęście, że mam urlop, są wakacje i świeci słońce. Czasu na ewentualne negocjacje jest sporo.

Co jednak może zrobić ojciec, kiedy zderzy się z podobnym wyzwaniem w listopadowy poniedziałek? W dniu, w którym za oknem stoi ściana deszczu, czas ucieka niemiłosiernie i dopada nas jesienna chandra. Skąd wziąć czas na negocjacje, gdy lekcje za chwilę się rozpoczną, my jesteśmy spóźnieni już do pracy, a nasza pociecha rozpoczyna każde zdanie od „Nie będę!” lub „Nie chcę!”?

Pierwszym krokiem do odczarowania jest afirmacja uczuć dziecka. Dostrzeżenie, że to, co ono przeżywa, jest bardzo podobne do tego, co sami doświadczamy jako dorośli. Dziecko wyraża to jednak w inny sposób. Buntuje się i wścieka, ale nie jest to skierowane przeciwko rodzicom. Jesteśmy najbliżej i doświadczamy skutków nieumiejętności panowania nad negatywnymi emocjami. Trochę tak, jakby strzelec chciał trafić w poruszający się cel z zamkniętymi oczami.

Każdy człowiek przeżywa co jakiś czas dni, w których czuje się gorzej, ma kiepski humor i wszystko go irytuje. Dotyczy to również dzieci. Rodzice mogą pokazać mu, jak sobie z nimi radzić, by nie krzywdzić innych.

Afirmacja to umiejętność utożsamiania się z uczuciami drugiej osoby. Akceptacja ich w takiej formie, w jakiej są, bez próby oceniania lub zmiany. Zadanie to jest szczególnie trudne dla tych, którzy wychowywali się w atmosferze ich tłumienia. Typową reakcją rodziców na bunt dziecka jest ignorowanie go lub negowanie (na przykład: Przestań pokazywać fochy i fanaberie! Ja też mam swoje problemy więc nie dokładaj mi swoich!) Traktowanie ich jak przeszkodę, którą należy usunąć z drogi, zepchnąć, by więcej nie przeszkadzała. Jeżeli jednak nie uporamy się z tą jedną, to za chwilę pojawi się kolejna, większa, a tym samy trudniejsza do zignorowania.

Jak więc zareagować w poniedziałkowy poranek, by nie zderzyć się z tą burzową chmurą?

O tym między innymi na drugim webinarze w ramach Projektu Ojciec organizowanym przez Wielickie Centrum Kultury i blog wojtekolszewski.pl.

Odbędzie się on 28 lipca (wtorek, 21:00). Więcej szczegółów w najbliższych dniach.

Jak oceniasz artykuł?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić!

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

%d bloggers like this: