Ojciec powinien rozdmuchać w dziecku iskrę zaangażowania i pasji! Tak wyczytałem w książkach. Jako początkujący ojciec postanowiłem wdrożyć tę ideę.
A co będzie lepsze niż zarażenie ich moimi własnymi pasjami? — Pomyślałem.
Zapraszałem więc do biegania, uczyłem oszczędzania i liczenia pieniędzy. Do dziś Kasia — moja żona — wspomina z uśmiechem, jak zasypiała w ciąży przy książkach Tolkiena. Czytałem je mojemu synowi, za nim się jeszcze urodził. Jej zupełnie te historie nie porwały. Dziś wiem, że w tym krzesaniu pasji trzeba pójść zupełnie inną drogą i ojciec wcale nie jest w niej najważniejszy.


Artykuł powstał w ramach cyklu: „10 kluczowych chwil w życiu Twojego dziecka, których nie wolno Ci przegapić„.


Pasja a hobby, to nie to samo

Na początek o różnicy pomiędzy hobby a pasją. Zwykle używamy tych określeń jako synonimy. Tak jest poprawnie z punktu widzenia językowego. Jednak, gdy odniesiemy je do rozwoju człowieka, to pomiędzy jednym a drugim jest ogromna przepaść. Buduje ją nasze nastawienie do ich realizowania.

Hobby to zajęcie po godzinach

Hobby wykonujemy w wolnym czasie, dla przyjemności i odpoczynku. Może wiązać się ono z koniecznością posiadania określonych umiejętności lub wiedzy oraz może przynosić dochód. Nie są one jednak jego istotą, ponieważ na pierwszy plan wysuwa się właśnie satysfakcja z podejmowanego działania.

Pasja to całe moje życie

Słowo pasja pochodzi od łacińskiego „passio”, które oznacza cierpienie. Związek pomiędzy cierpieniem a pasją dobrze tłumaczy fragment Ewangelii o ostatnich 12 godzinach życia Chrystusa. Z jednej strony jest to opowieść o cierpieniu, męce i śmierci, z drugiej — o miłości do człowieka, która skłania do oddania wszystkiego, nawet własnego życia. Musimy przy tym pamiętać, że w tym przykładzie ważna jest kolejność: to nie człowiek zabija Boga, ale to Bóg oddaje swoje życie. Jest to więc decyzja i celowe działanie, a nie wypadek przy pracy.

Talenty, które dodają mi skrzydeł

W pasji i hobby mamy jeszcze jeden element układanki, którym są talenty. To wrodzone predyspozycje, z którymi przychodzi na świat każdy człowiek. Dają mu one ponadprzeciętne zdolności do aktywności fizycznej, intelektualnej lub twórczej. Talenty pozostają do naszej dyspozycji, a to oznacza, że mają potencjał, który musimy rozwinąć, jeżeli chcemy z niego korzystać. Bez rozwoju i bez inwestowania te ponadprzeciętne możliwości pozostaną w uśpieniu lub przerodzą się w słabości. Będą wtedy wykorzystane do niszczenia, a nie do tworzenia.

Czy hobby wymaga rozwijania talentów? Niekoniecznie. Podejmujemy go dla przyjemności, więc jednoczesne inwestowanie w ich rozwój, będzie nas oddalało od takiego założenia. Pasja natomiast wymaga dojrzałości. Poprzedza ją decyzja i wybór określonego sposobu życia, który wiąże się z poświeceniem innych możliwości. Rezygnacja ta jest podejmowana przy świadomości jej konsekwencji i — jak pokazuje nam przykład z Biblii — pociąga za sobą również cierpienie. Do realizacji pasji niezbędne są nam dobrze ukształtowane talenty. To dzięki nim, zatracimy się w tej jedynej ścieżce działania.

Pasja więc nie jest przypadkiem ani chwilową aberracją. Wymaga dojrzałości, która jest na końcu ścieżki rozwoju osobistego.

Jak to zrobić?

Dzieci podchodzą do rozwijania własnych zainteresowań w dwojaki sposób.:

  1. Część z nich szybko podejmuje określone wybory i podąża za nimi przez długi czas.
  2. Inne przeskakują z jednego zainteresowania na drugie i z żadnym nie wiążą się na dłużej. To utrudnia nam odgadnięcie, jakimi talentami dysponuje nasza pociecha.

Gdy dziecko podąża pierwszą ścieżka, to mamy wrażenie, że wychowanie jest łatwiejsze. Wcale tak być nie musi. Usypia ona zwykle czujność i skłania do przekonania, że nie musimy dziecku pomagać.

O pasji nie da się opowiedzieć

Bez naszego wsparcia jednak obie ścieżki nie pozwolą mu wyjść poza hobby. Rozwój talentów to praca nad sobą, która wiąże się z wyborami i rezygnacją. Jest umiejętnością równoważenia pomiędzy wymaganiem wobec siebie z odpuszczeniem, gdy wyzwanie przekracza nasze aktualne możliwości. Nie jesteśmy w stanie nauczyć naszej pociechy dojrzałości w jeden dzień i nie wytłumaczymy mu tego słowami. Zrozumie, na czym polega pasja, gdy zobaczy ją u nas. Przejmie od nas sposób podejścia do życia, kiedy przekonamy je, że sami w ten sposób żyjemy i wierzymy w jego skuteczność.

Błąd, który popełniałem, wspierając moje dziecko w poszukiwaniu talentów, polegał na tym, że to ja proponowałem. Podsuwałem mu kolejne pomysły i dzieliłem się wiedzą, która wydawała mi się interesującą. Jednak w rozwoju talentów dziecka, to nie o mnie chodzi, ale o niego. Gdy się wycofałem i zacząłem obserwować, a przede wszystkim słuchać, to zaczynałem lepiej rozumieć, w którą stronę chce ono pójść. Z takim podejściem wiąże się jednak spore ryzyko, ponieważ zwykle słyszymy, nie to, co chcielibyśmy. Nasze pociechy wybierają inaczej, niż my to robiliśmy. Popełniają błędy podobne do naszych, przed którymi chcielibyśmy je chronić. By uszanować ich własną historię, którą chcą sami stworzyć, znów musimy się zmienić i dojrzeć. Wtedy nie będziemy go skłaniać do wybrania naszego pomysłu na życie, ale do szukania własnego.

Czy jednak zawsze dziecko wyznacza kierunek? Nie. Jest jedna dziedzina, w której ojciec pokazuje, gdzie trzeba iść. To jest kolejny etap jego rozwoju, w którym nie powinno cię zabraknąć. O tym jednak w kolejnym artykule.

Podsumowanie

  • Pasja i hobby różni nasze podejście do ich realizacji. Pierwsze stanowi część naszego życia i go zmienia. Hooby natomiast to przyjemności, które mają je urozmaicić.
  • Talenty to predyspozycje, z którymi się rodzimy, ale wymagają one rozwoju. Jest on niezbędny, byśmy mogli wykorzystać ich wyjątkowego właściwości.
  • Dzieci mogą przez długi czas wykazywać skłonność do przeskakiwania z jednego zainteresowania na inne. Jest to niezbędny etap ich rozwoju i poszukiwania.
  • Umiejętności korzystania z zalet hobby oraz życia pasją możemy uczyć jedynie własnym przykładem.
  • Rola ojca w odkrywaniu talentów, pasji i hobby polega na wspieraniu dziecka w szukaniu własnej ścieżki, dlatego jego własna powinna zejść na drugi plan.

Jak oceniasz artykuł?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić!

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

%d bloggers like this: