Skorupa żółwia to gruby i solidny pancerz, który wytrzymuje nacisk setek kilogramów. Chroni, to co wrażliwe w jego wnętrzu. Choć wydaje nam się, że żółw składa się z żółwia właściwego (tego miękkiego i delikatnego) oraz ze skorupy, to jest zupełnie inaczej. Skorupa to jego integralna część. Wyrasta z żeber i kręgosłupa, by stworzyć barierę ochronną. Nie da się wydłubać żółwia ze środka i nie jest on w stanie jej opuścić, jak to się czasem dzieje w kreskówkach. Ale ile to ma wspólnego z karmieniem noworodka i z ojcem?


Artykuł powstał w ramach cyklu: „10 kluczowych chwil w życiu Twojego dziecka, których nie wolno Ci przegapić„.


W mojej rodzinie każde dziecko było karmione piersią. Nie daliśmy się przekonać, że jedzenie z butelki jest równoważnym zamiennikiem. Z perspektywy kilkunastu lat naszego doświadczenia w wychowaniu widzimy, jak dynamicznie zmieniają się zalecenia lekarskie, dotyczące opieki nad noworodkiem. Wiele z nich odbieramy jako pewnik, ponieważ opieramy się na autorytecie „białego fartucha”. Część jednak nie wytrzymuje próby czasu. Pozytywny wpływ karmienia piersią na noworodka na pewno do nich nie należy.

Nie jesteśmy również żywieniowymi amiszami i mieliśmy epizod z karmieniem sztucznym mlekiem podczas pobytu naszej córki w szpitalu. Pomogło nam ono w zamianie ról i podziale obowiązków. Wtedy też nasze dziecko przestawiło się na łatwiejsze dla niego picie z butelki. Po powrocie do domu, po wielu trudnych i ciężkich nocach, a przede wszystkim dzięki wytrwałości mojej żony, nasz maluch wrócił ponownie do jedzenia naturalnego.

Widok niemowlęcia przytulonego do piersi matki potrafi rozczulić praktycznie każdego. Pokazuje wrażliwość, niewinność, szczerość, miłość. Ale to nie jest tylko symboliczny obraz wzbudzający w nas określony zbiór uczuć. Jako ojcowie nie powinniśmy się nim tylko zachwycać, ale również tę wrażliwość chronić.

Żółwie są mistrzami adaptacji i występują właściwie wszędzie. Nie ma ich tylko na biegunach Ziemi. Możemy je znaleźć w morzach i oceanach, na wybrzeżach, na podmokłych lądach i w miejscach, gdzie wody jest całkiem niewiele. Potrafią to, bo wrażliwe wnętrze chroni gruby pancerz. Oczywiście nie żyjemy w czasach jaskiniowców i dziś już nie wpadnie do naszego domu tygrys szablozębny, by porwać niemowlę. Opiekę ojca jednak musimy rozumieć znacznie szerzej. Niebagatelne znaczenie ma w niej poczucie spokoju i bezpieczeństwa, które jesteś w stanie zbudować w swoim domu. Kupowanie prezentów i wyremontowanie pokoju na przyjazd obojga ze szpitala to jedynie wstęp. Zdecydowanie trudniej jest zbudować miejsce, w którym oboje przez pierwsze miesiące, będą czuli się dobrze. To oznacza, że wszystko pozostałe weźmiesz na siebie.

Jak to zrobić?

Coraz częściej młode mamy mają trudność w utrzymaniu karmienia piersią. Próbują, starają się, ale zadanie je przerasta. Wtedy rozwiązaniem staje się butelka. Dochodzą do wniosku, że do karmienia się nie nadają, że nie mają pokarmu, że dziecko nie lubi jeść z piersi, że…. Każde z tych stwierdzeń jest nieprawdziwe i wyraża jedno: osamotnienie. Młoda mama zostaje z problemem, w którym nie ma wsparcia. Sama musi wstawać do dziecka w nocy. Rano nie odeśpi, bo trzeba zabrać się za sprzątanie i gotowanie, bo przecież ma wolne i tylko siedzi w domu. I tak, zamiast zajmować się opieką i powrotem do zdrowia, niańczy małe i dorosłe dziecko (tym dorosłym jest bocian, który podrzucił dziecko do gniazda).

Jeżeli nauczysz się trwać przy dziecku, kiedy jeszcze mama przesłania mu cały świat, to również będziesz umiał towarzyszyć mu w dorastaniu. Zrozumiesz, że bycie ojcem, to wspieranie drugiego człowieka w życiowej drodze, a nie wypełnianie jego świata swoją własną osobą. Możesz stać się skorupą, która wyrasta z żeber twojej rodziny i ją chroni.

W Starym Testamencie żebro, z którego powstała Ewa to symbol, który oznacza, że oboje z Adamem byli tej samej natury. Miało ono również dla starożytnych Semitów podobne znaczenie do słowa „życie”.

Podsumowanie

Karmienie piersią to zarówno, to nie tylko rozwiązanie natury, dzięki któremu kiedyś noworodek mógł przetrwać. To również:

  • symbol niewinności i wrażliwości, która wymaga ochrony,
  • stanowi dla młodego taty motywację, do brania odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również za innych.
  • jedną z przyczyn trudności w karmieniu piersią jest osamotnienie, przeciążenie pracą i odpowiedzialnością młodej mamy.

Jak oceniasz artykuł?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić!

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

%d bloggers like this: