10 momentów w życiu dziecka, których nie wolno Ci przegapić

Twoje ojcostwo idzie jak po grudzie i zastanawiasz się, jakie musisz spełnić warunki, by nie zawalić jako ojciec?

Pomysł na ojcostwo każdy z nas ojców, będzie miał za każdy razem inny. Tak jak różnimy się między sobą, jak różnią się rodziny, które tworzymy i wreszcie, tak jak różne są nasze dzieci. Wychowanie to nie produkcja i nie projekt. Jest jednak minimum, które każdy z nas musi spełnić, by zaistnieć w życiu swojego dziecka.

Poniżej znajdziesz moją listę 10 kluczowych momentów, przez które przechodzi każde dziecko, a w których nie powinno nas zabraknąć.

Dlaczego akurat te, a nie inne?

Trochę w tym wiedzy z książek o ojcostwie, które znajdziesz na zakończenie cyklu, a trochę mojego doświadczenia.

Najstarsze dziecko, które wychowuje się w mojej rodzinie, jest już dorosłe. Najmłodsze dopiero zaczyna swoją życiową przygodę. Opiekuję się przedszkolakiem, początkującym uczniem szkoły podstawowej i nastolatkami. Rozmawiam też z wieloma ojcami i mam świadomość, że nie każdy jest w stanie angażować się w wychowanie dzieci 24 godziny na dobę. Część z nas szuka kompromisu pomiędzy obecnością z dziećmi a pracą zawodową i rozwojem osobistym. Jeżeli należysz do tej właśnie grupy, to proponuję Ci moją listę minimum.

1. Poród

2. Karmienie piersią

3. Pierwsza noc bez mamy

4. Pierwszy dzień w przedszkolu

5. Pierwszy dzień w szkole

6. Pierwszy hobby i pierwsza pasja

7. Inicjacja i wyzwania

8. Pierwsza impreza poza domem

Zapraszam również do dyskusji. Jeżeli masz swoje doświadczenia lub swoje propozycje do tej listy i czegoś Ci brakuje, to pisz: kontakt@wojtekolszewski.pl. Na pewno odpiszę.

Kolejne wpisy publikuję co tydzień. Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów? To zapisz się na listę, a wtedy wyślę Ci informację.

%d bloggers like this: