Jeszcze niedawno, czyli jakieś trzydzieści lat temu, ojciec wędrujący z wózkiem po parku i zmieniający pieluchy był postrzegany jak kosmita. Nie do pomyślenia było, by mąż trzymał rodzącą żonę za rękę i odcinał pępowinę swojemu pierworodnemu synowi. Urlop w pracy z okazji urodzenia dziecka trwał tyle, że można było kupić wyprawkę i dobrze się upić. Reszta należała do matki. Tata wracał, dopiero gdy dziecko podrosło i nadawało się do komunikacji w ludzkiej mowie.
Zapraszam Cię na czwarty (i na razie ostatni) webinar w ramach Projektu Ojciec, który organizuję wspólnie z [Wielickim Centrum Kultury].
Pamiętam z mojego dzieciństwa, jak ojciec opowiadał o tym, kiedy się urodziłem. To był rok 1977.
Gdy go wreszcie wpuścili po porodzie do szpitala wojskowego w Szczecinie, to mógł mnie obejrzeć przez szybę oddzielającą pokój szpitalny od korytarza. Potem, bo dostał urlop na 3 dni, wykorzystał czas wolny i świętował z kolegami.
Dziś porody naszych dzieci wyglądają zupełnie inaczej. Ja sam uczestniczyłem w każdy, w którym rodziło się moje dziecko, a było ich aż sześć. Osobiście sam przecinałem pępowinę, jeżeli poród mógł być naturalny. Magia tych chwili jest niepowtarzalna.
Dziś, jak nigdy wcześniej, Ty i ja możemy być ojcami takimi, jakimi sobie wymarzyliśmy. Każdego dnia podejmujemy decyzje, które kształtują nasz wizerunek w oczach nas samych i w oczach najbliższych. Jesteśmy tu i teraz. A ten świat dookoła nas daje nam dziś niepowtarzalną okazję.
– Czy wiesz, jakim chciałbyś być ojcem dla swoich dzieci?
– Masz poczucie, że kształtujesz swoją rodzinę według męskiego punkt widzenia czy też zdajesz się na codzienność, w której wystarczy pomagać żonie w jej obowiązkach?
I teraz Cię zaskoczę:
Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś „nie”, to ten webinar jest dla Ciebie.
Pierwszym krokiem do zostania wymarzonym ojcem jest odpowiedzialność.
Podczas webinaru dowiesz się:
- Jak rozumieć odpowiedzialność za rodzinę?
- Co mają ze sobą wspólnego ojciec, lider i żołnierz Navy SEALs?
- Za co powinien być odpowiedzialny ojciec, a za co matka i dzieci?
- Jak zostać liderem w rodzinie i po co?
- Na czym polega zawłaszczanie odpowiedzialności?
„W USA 40% dzieci dorasta w domach bez ojców. Wiele, jeśli nie większość, dzisiejszych problemów społecznych — od przemocy domowej, zaniedbywania dzieci, ich seksualnego wykorzystywania, po ciążę u nastolatek i przestępczość młodocianych — wiąże się w sposób nierozerwalny z nieobecnością ojców w życiu dzieci. Dawniej głównym powodem braku ojców była śmierć. Dzisiaj, dzięki postępom medycyny, większość dzieci w momencie ukończenia 18 roku życia posiada oboje żyjących rodziców, natomiast coraz więcej ojców opuszcza swe rodziny. Z psychologicznego punktu widzenia dla dziecka jest to znacznie gorsza sytuacja niż wtedy, gdy ojciec umiera.”
David Blankenhorn, założyciel i prezes Institute for American Values, autor książki Fatherless America (Ameryka bez ojców), w rozmowie z Ireną Koźmińska („Niebieska Linia”, nr 5, 2002, Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego).
Mocne te statystyki, nie? Ale nie bierz ich do końca na serio, bo są z 2002 r. Tak szczerze, to nie za bardzo przemawia do mnie analiza dużych liczb, statystyk i trendów. W ojcostwie bardziej interesuje mnie codzienność:
- Jak dziś mogę być lepszym ojcem?
- Jak mogę pomóc ojcom, których znam, w tym, by lepiej radzili sobie z obowiązkami i skuteczniej łączyli ojcostwo ze swoim rozwojem i z życiem zawodowym.
Zapraszam na webinar we wtorek 29 września o 21:00.
Zapisz się na listę projektu, to będziesz na bieżącą i niczego nie przegapisz.
Tutaj: https://www.facebook.com/olszewskiwojtek/
Transmisja będzie na mojej stronie na Facebooku.
Nagranie będzie dostępne po webinarze więc jak nie dasz rady we wtorek, to będziesz mógł go obejrzeć w innym terminie. Potem zniknie i nie będzie.