Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego wychowanie w poczuciu własnej wartości się nam opłaca i ile możemy zyskać?
- jak zaczarować dziecko, by było grzeczne i chętne do współpracy?
- jak uczyć dziecko radzić sobie z emocjami?
- jak dać mu pewność, że jest ważne i wartościowe?
- jak je doceniać i szukać talentów?
Zapraszam Cię na drugi webinar w ramach Projektu Ojciec, który organizuję wspólnie z Wielickim Centrum Kultury.
Pomysł jest taki sam, jak poprzednio.
- Poniżej znajdziesz artykuł i filmowe wprowadzenie do tematu spotkania. Zapoznaj się proszę z nimi.
- 28 lipca (wtorek o 21:00) odbędzie się webinar, na który serdecznie Cię zapraszam. Na nim omówimy, jak to wszystko wdrożyć w życie. Będziemy mogli też porozmawiać, o naszych doświadczeniach i dobrych przykładach.
Na webinar możesz zapisać się tutaj:
Czym jest poczucie własnej wartości?
Poczucie własnej wartości to życie w przekonaniu, że sam fakt istnienia jest wystarczający, by tą wartość posiadać. Nie potrzebujemy niczego udowadniać i osiągać, by ją potwierdzić.
Poczucie wartości stanowi również fundament aktywności dziecka. To na nim jest ono w stanie budować. Jeżeli nie jest ono oparte o taką podstawę, dziecko nie czuje się potrzebne i nie ma przekonania, co to oznacza, to wtedy buduje na innych podstawach, na przykład na osiągnięciach. Problem jednak w tym, że nie jest w stanie działać stale na wysokich obrotach i nie ma gwarancji ciągłych sukcesów. Kiedy więc przychodzi słabszy okres, wtedy wali się również wizerunek samego siebie. I przeciwnie, kiedy opiera się na własnym człowieczeństwie, to bez względu na to, jakimi drogami toczy się jego życie, czuje się w nim bezpiecznie i czuje się potrzebne.
Afirmacja uczuć dziecka
Afirmacja to umiejętność utożsamiania się z uczuciami dziecka czyli akceptacja ich w takiej formie, w jakiej są i bez próby oceniania lub zmiany. Podejście to uwypukla fakt, że dzieci podobnie jako osoby dorosłe przeżywają uczucia, dodatkowo, ze względu na swój brak wiedzy i doświadczenia mają trudność w ich interpretacji, nazywaniu i wyjaśnianiu.
Błędy, jakie popełniamy
- pocieszanie (teraz jesteś smutny, ale na pewno zaraz ci przejdzie),
- dawanie rad (powinieneś być bardziej uważny, wtedy by ci się to nie przytrafiło),
- odwracanie uwagi (O! Zobacz! Ptaszek leci),
- bagatelizowanie (ta rana wcale nie jest taka duża żebyś tak płakał),
- zaprzeczenia (nic takiego wielkiego się nie stało),
- rozwiązanie za dziecko (jutro porozmawiam z twoim kolegą, żeby więcej tak się do ciebie nie odnosił),
- tłumaczenie (każdy w twoim wieku się zakochiwał i z czasem mu to przechodziło).
Co mogę zyskać jako rodzic?
Trudność w radzeniu sobie z emocjami u dzieci wynika przede wszystkim z niedojrzałości mózgu. Nie są one w stanie oddzielić swojego działania od uczuć tak, jak potrafią to dorośli. Jeżeli więc będziemy próbowali problem obejść, to pojawi się on ponownie i z większą siłą. Dziecko będzie bardzie zdeterminowane z każdą kolejną próbą. W ten sposób tracimy cenny czas na starcia i dochodzenie swoich racji.
Rozwiązania
Rozwiązaniem jest odzwierciedlanie uczuć dziecka. Umiejętność dostrzegania tego, co ono przeżywa. W taki sposób będzie nabywało umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów.
Podczas webinaru omówimy, w jaki sposób to robić w codziennych kontaktach z dzieckiem.
Akceptacja dziecka jako osoby
Akceptacja to przyjmowanie dziecka takim, jakim jest i tylko za to, że jest. To okazywaniem mu miłości bez względu na osiągnięcia i wyniki. Nawet w sytuacji, kiedy to co robi i myśli, nie jest zgodne z przekonaniami rodziców i nie spełnia ich oczekiwań.
Błędy, jakie popełniamy
- generalizowanie (ty zawsze tak postępujesz, ty nigdy sobie z tym nie poradzisz),
- etykiety (jesteś grzeczny, jesteś niegrzeczny, jesteś pilny, jesteś dobry),
- ocenianie (twój rysunek jest ładny),
- łatwiej akceptujemy dzieci, które spełniają nasze oczekiwania i pasują do naszego wzorca.
Co mogę zyskać jako rodzic?
Dziecko, które jest akceptowane bez względu na swoje osiągnięcia i powodzenia czuje się bezpiecznie w środowisku, w którym żyje. W związku z tym, chętniej się angażuje, jest otwarte i gotowe do współpracy. Z punktu widzenia rodzica wychowanie dziecka jest mniej angażujące i obciążające. Magia jednak nie bierze się z podporządkowania dziecka, ale z umiejętności zaspokojenia jego potrzeb.
Rozwiązania
Dzieci są tym, kim chcemy żeby były i zachowują się tak jak je — celowo lub nie celowo — traktujemy. Działa to jak samospełniająca się przepowiednia.
Rozwiązaniem jest ćwiczenie umiejętności patrzenia na własne dziecko w taki sposób, by go nie oceniać, nie kategoryzować i nie wydawać osądów. Wierzyć w niego nawet wtedy, gdy ono samo już przestaje to robić.
Podczas webinaru pokażę Ci jak to robić, by działało i nie wyglądało sztucznie.
Docenianie dziecka
Docenianie jest kolejnym etapem po akceptacji. Jeżeli w akceptacji afirmujemy dziecko, za to kim jest, to doceniamy, za to, co robi. Talenty i temperament to wyposażenie, z którym dziecko przychodzi na świat. Dostaje je na starcie zupełnie za darmo. Jednak samo ich posiadanie nie gwarantuje niczego i nie daje żadnej automatycznej przewagi nad innymi. Dopiero systematyczna praca jest w stanie z możliwości wykuć silne strony, a dzięki słabościom stworzyć nowe możliwości.
Błędy, jakie popełniamy
Mylimy talenty dziecka z jego osiągnięciami i tym, jak radzi sobie w szkole. Oceny i aktywność w nauce to tylko jeden z aspektów, w którym dziecko przejawia swoje predyspozycje. Oceny w szkole mierzą ułamek jego możliwości. Resztę rodzice powinni pomóc dziecku odnaleźć w sobie i rozwijać.
Co mogę zyskać jako rodzic?
W skupianiu się na dobrych stronach dziecka optymalizujemy nasze wychowanie. Nie mamy możliwości dbania i pilnowania każdego aspektu w jego rozwoju i wychowaniu. Brakuje nam na to czasu i nie mamy wystarczających umiejętności. W związku z tym warto się skupić tylko na tych działaniach, które dają najlepsze efekty w najkrótszym czasie. Tym obszarem są właśnie talenty dziecka. W nich uzyskuje ono najlepsze wyniki najmniejszym nakładem sił. Skupianie się na walce z jego wadami i niedoskonałościami jest stratą czasu. Żaden człowiek nie ma tak wysokiej efektywności w pokonywaniu swoich słabości jak w rozwijaniu talentów. Jest to też praca, która nigdy się nie kończy.
Rozwiązania
Wiedza o tym, jakie talenty może mieć dziecko, ułatwia ich szukanie.
Podczas webinaru wykorzystamy do tego test Gallupa, który ma swoją wersję również dla dzieci.