Dlaczego złość jest uczuciem pozytywnym? Jak na naszą agresję wpływają geny, a jak wychowanie? Jak za pomocą jednego, prostego zabiegu zmienić własną wściekłość w zrozumienie i akceptację?
No to pierwszy webinar razem z Wielickim Centrum Kultury mamy za sobą.
Na takie właśnie jak we wprowadzeniu pytania (choć nie tylko) odpowiadaliśmy podczas webinaru: „Jak radzić sobie z agresją wobec dzieci?”
Więcej o tym wydarzeniu znajdziesz tutaj: Jak radzić sobie z agresją wobec dzieci?
Temat ważny i aktualny, chociaż wielu mężczyzn go bagatelizuje. Jak pokazują badania statystyczne,
…co drugi rodzic stracił panowanie nad sobą i uderzył swoje dziecko. Dwóch na pięciu wyraża obawę, że byłoby do tego zdolne, a 2/3 przyznaje się do uczucia złości, którą wyraża krzykiem średnio przez pięć dni w tygodniu. Ofiary agresji zdecydowanie częściej wskazują na ojców — 2/3 przypadków — niż na matki lub kogoś z dalszej rodziny.
Takie wyniki unaoczniają nam, że większość rodziców przeżywa intensywne ataki złości prawie codziennie. Przeczą również powszechnemu mitowi o łagodnym, wyrozumiałym i cierpliwym rodzicu. Ten, choć pokazuje pozytywną stronę rodzicielstwa, nie odpowiada na potrzeby.
Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z problemem agresji jest zdefiniowanie, czym jest uczucie złości, a czym agresywne działanie. Ważna jest również obserwacja siebie, po to, by zobaczyć, w jak różnych formach może wyrażać się agresja rodziców. Kolejny krok to poznanie jej źródeł i wskazanie tego, które jest w konkretnej sytuacji najbardziej znaczące. Kiedy to mamy za sobą, możemy zastosować wybraną technikę radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To im właśnie była poświęcona spora część webinaru.
Jakie to techniki?
- technika A-B-C,
- metoda Dlaczego?,
- Metody przywracania wartości.
W rozmowach o trudnych stronach rodzicielstwa najważniejsze jest zrozumienie, że nigdy nie będziemy perfekcyjnymi rodzicami. Zawsze możemy być jednak lepszymi, niż byliśmy wczoraj, miesiąc czy rok temu.
Dla tych co nie byli i żałują 😉 szykujemy niespodziankę. Materiały ze spotkań będą dostępne po zakończeniu całego cyklu.
Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszej listy.